Zza kazalnicy – sprawdzaj, czy rzeczywiście, tak się rzeczy mają

Wielu z nas w ostatnim czasie widziało i słyszało o wydarzeniu, które miało miejsce w Kościele Mocy, prowadzonego przez Artura Cerońskiego. Agata Cerońska (żona Artura Cerońskiego) zniszczyła i kopała Biblię. Celowo nie używam tytułu „pastor” w stosunku do Artura Cerońskiego, gdyż uważam,  że Jego zachowanie nie jest godne tego urzędu. Osoba ta znieważa  Boże Słowo i służbę pastorską.

Wiem, że znajdą się tacy, którzy zarzucą mi „osądzanie”, a przecież prawdziwy wierzący nie powinien osądzać. Czy to jest osądzanie? Raczej próba rozpoznania, ostrzeżenia, które w Bożym Słowie kieruje do nas Pan Jezus.

Ewangelia ostrzega nas, że nie każdy, kto wyznaje Chrystusa, jest prawdziwym wierzącym. Nie wszyscy kaznodzieje, pastorzy, misjonarze, ewangeliści, którzy twierdzą, że są osobami odrodzonymi w rzeczywistości nimi są. Każdy z nas wierzących powinien mieć świadomość tego, że są w Kościele wśród usługujących Słowem Bożym ludzie tego samego ducha, prowadzący takie życie, jak fałszywi nauczyciele w czasach Pana Jezusa. Pan Jezus przestrzega nas wierzących przed tym w Ewangelii Marka 13,21-23:

„Jeśliby wam wówczas ktoś powiedział: Oto tu jest Chrystus! Oto tam! – nie wierzcie. Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy. Będą oni czynić znaki i cuda, aby zwieść, o ile można, również wybranych. Wy natomiast strzeżcie się! Przepowiedziałem wam wszystko”.

Inne biblijne ostrzeżenie mówi tak: „Drodzy, przestańcie wierzyć każdemu duchowi. Raczej badajcie duchy, czy pochodzą od Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat” 1 J 4,1

Bardzo często poddajemy się pod prowadzenie fałszywych proroków, kaznodziejów nauczycieli, nie zdając sobie z tego sprawy, gdyż nie badamy tego, co mówią,  z treścią Bożego Słowa, tak jak to mieli w zwyczaju Berejczycy:

„Przyjęli oni Słowo z całą otwartością i codziennie badali Pisma, sprawdzając, czy rzeczywiście, tak się rzeczy mają” Dz.Ap. 17,11

Zaobserwowałem  w ostatnich kilku latach mojej służby pastorskiej, że wielu wierzących koncentruje się na osobowości, charyzmie, stylu osoby głoszącej,  niż na treści, którą wygłasza. Przestaliśmy czytać, studiować Słowo (tak jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu) i nie jesteśmy w stanie odróżnić prawdy od fałszu, który często jest nam sprzedawany zza kazalnicy. Łatwo jest nami wtedy manipulować.

Weźmy za przykład choćby ostatnie wydarzenia dotyczące podpisania deklaracji LGBT+. Mówią ludziom to, co chcą usłyszeć, a nie to, co muszą usłyszeć. Wielu wierzących poszło za tym myśleniem, za ich nauczaniem nie sprawdzając, jak się to ma do Bożego Słowa.

Fałszywi nauczyciele i prorocy mają wiele sposobów, które wykorzystują do manipulowania wierzącymi np. najnowszą technologię, światła sceniczne, rekwizyty itp., które służą do wytworzenia atmosfery nastroju. Bardzo często muzyka, która powinna być uwielbieniem dla Boga, służy fałszywym nauczycielom do wpływania na emocje i wywoływania odmiennego stanu umysłu ( np. masowa hipnoza). Elementy manipulacji  można zaobserwować na filmiku pokazującym zniszczenie Biblii przez Agatę Cerońską.

 

Jak się uchronić przed fałszywymi nauczycielami, prorokami, pastorami ?

Po pierwsze, bądźmy świadomi, że: „wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat” 1 J 4,1

Po drugie, stańmy się prawdziwymi uczniami Chrystusa, którzy studiują Jego Słowo: „codziennie badali Pisma, sprawdzając, czy rzeczywiście tak się rzeczy mają” Dz.Ap. 17,11

Po trzecie, patrzmy na ich owoce: „Strzeżcie się fałszywych proroków. Przychodzą oni do was w owczej skórze, wewnątrz jednak są drapieżnymi wilkami. Rozpoznacie ich po ich owocach. Bo czy zbiera się winogrona z cierni albo figi z ostu?” Mt.7.15-16

 

5 thoughts on “Zza kazalnicy – sprawdzaj, czy rzeczywiście, tak się rzeczy mają

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: