Dlaczego powinniśmy zadawać pytania?

Dlaczego powinniśmy zadawać pytania?

Po pierwsze, skłoniła mnie do tego pewna rozmowa z chrześcijaninem, który od x czasu jest w Kościele, ale przez całe te lata żył w nieświadomości, czym jest zbór. Dlaczego? A no myślę sobie — dlatego, że nie zadawał pytań. Dla tego człowieka zbór, to instytucja posiadająca NIP i Regon, a przecież jest całkiem inaczej i gdyby ten chrześcijanin wcześniej zadał pytanie, to na pewno przez tyle lat nie żyłby z taką świadomością. Dla mnie  zborem (kościołem) w znaczeniu biblijnym jest wspólnota wierzących.

Po drugie, zadawanie pytań daje mnóstwo korzyści: zadając pytania, rozwijasz kreatywność (szczególnie gdy zadasz pytanie, którego celem będzie ją pobudzić), ćwiczysz myślenie, znajdujesz nowe rozwiązania (o których często nie jest napisane w mądrych książkach). Pytania generują odpowiedzi i wpływają na jakość życia.

Pytania są bardzo ważną częścią naszego życia. Według Anthony’ego Robbinsa całe nasze myślenie opiera się na zadawaniu pytań i znajdywaniu na nie odpowiedzi.

Jednym z pierwszych pytań, jakie znajdujemy na kartach Bożego Słowa, jest pytanie „Gdzie jesteś?” I Mojż. 3,9.

Bóg zadaje to pytanie Adamowi po tym, jak zjadł owoc z drzewa, z którego nie wolno było im jeść i schował się razem z Ewą wśród drzew ogrodu, gdy usłyszeli szelest przechadzającego się Pana Boga.

Oczywiście Bóg wiedział, co się stało i gdzie są Adam i Ewa, ale poprzez to pytanie Bóg chciał, aby Adam spojrzał w siebie i zobaczył, że w wyniku grzechu ukrywa się przed Bogiem.

Również i dziś Bóg zadaje to pytanie każdemu z nas: Gdzie jesteś? Kiedy w codzienności zapominamy o Bogu i idziemy do miejsc lub angażujemy się w działania, które są niezgodne z Bożym Słowem, które przynoszą plamę na nasze chrześcijańskie życie.

Bóg nie zadaje pytania, bo nie wie, gdzie jesteśmy. On zadaje to pytanie, abyśmy mogli wejrzeć w siebie i zobaczyć gdzie jesteśmy?

Warto zadać sobie na początku tego roku kilka pytań, które mają wpływ na nasze życie.

Czy jesteś bliżej Boga na początku tego roku, niż w zeszłym roku? Czy jesteś większym pasjonatem Bożego Słowa, niż rok temu? Czy jesteś zaangażowany w służbę? Czy jesteś na polu bitwy, lub ukrywasz się w okopach? Czy jesteś człowiekiem celu i zasad?

Gdzie jesteś?

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: