Charyzmaty za pieniądze !

Począwszy od dnia Pięćdziesiątnicy, Duch Święty działa na ziemi w bardzo szczególny sposób. To On daje nam moc do zwycięskiego i owocnego życia. Powinniśmy być więc dobrze poinformowani na temat Jego Osoby i działania. Coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju szkoły, konferencje mające na celu przygotowanie wierzących do działania w tym obrębie. Wykładowcami są zarówno teologowie jak i praktycy.

Jednak z tymi praktykami stanowczo zachęcałbym do ostrożności. Kiedy przyjrzymy się Bożemu Słowu, nie znajdziemy tam informacji o praktycznym szkoleniu z posługiwania darami. W Nowym Testamencie nic się nie dzieję za sprawą ludzkiej mądrości czy praktyki, ale wszystko to działanie Boże.

Prawdziwy uczeń Jezusa Chrystusa to człowiek naśladujący swojego mistrza, uczący się od Niego i służący Mu. Jezus nie oczekuje od nas umiejętności wykonywania wszelkich zadań. Żaden chrześcijanin nie ma wszystkich darów, ponieważ Duch Święty rozdziela je każdemu według Swojego uznania I Kor. 12,7-11:

„W każdym zaś, dla wspólnej korzyści, w jakiś sposób przejawia się Duch. Jeden za Jego pośrednictwem otrzymuje słowo mądrości. Drugi, w podobny sposób, otrzymuje słowo poznania. Jednemu Duch daje wiarę. Drugiemu ten sam Duch udziela darów uzdrowień. Przez jednego przejawia się moc, przez drugiego proroctwo. Jeden potrafi rozpoznawać duchy, drugi mówić różnego rodzaju językami. Kto inny z kolei potrafi je wyłożyć. Wszystko to sprawia jeden i ten sam Duch, darząc każdą osobę tak, jak chce”.

Wracając do praktyków warto pamiętać, że Boży przeciwnik będzie robił wszystko, aby podrobić dary, szczególnie:  uzdrawiania, prorokowania i języków. To, co jest podrobione różni się  od oryginału i po czasie przynosi  złe owoce. Szczególną cechą charakteryzującą podróbkę, są praktycy, którzy przekonują, że darów uzdrawiania, prorokowania, języków można się nauczyć w szkołach.

Kościół Jezusa Chrystusa od zawsze posługuje się darami Ducha Świętego, natomiast cały martwy system religijny tego świata używa teologii, psychologii, humanizmu, mistyki, socjotechnik, a nawet marketingu (Rick Warren, Bill Hybels). Są to ludzkie wynalazki do tworzenia iluzorycznych złudzeń życia duchowego i sposoby podporządkowywania sobie ludzi.[1] W większości dla korzyści finansowych. Zabawne są ogłoszenia informujące i zapraszające na takie spotkania „pełny udział w szkole  koszt….PLN”.

Greckie słowo „doma” znaczy po prostu „dar”. Słownik języka polskiego definiuje  „dar” jako  coś, co się komuś ofiarowuje, za darmo, bez płacenia. Rozumiem oczywiście zwrot poniesionych kosztów typu: materiały, kawa, zwrot kosztów podróży zaproszonych gości itd. Ale kwoty, jakie widnieją na zaproszeniach za udział w tzw.  „modułach” są zastanawiające.

To samo robili w starym Izraelu kapłani Baala. W większości przypadków byli to Lewici, którzy nie wytrwali w prawdzie. Zaczęli oni czcić ”Jahwe” według własnego uznania, różnymi nowymi obrzędami, będącymi typowo pogańskimi formami kultu, przez co zaczęli tak naprawdę czcić innego Boga (hebr. Baal – inny Bóg)[2]

Pamiętajmy, że prawdziwy Kościół Jezusa Chrystusa, to nie szyld, czy praktycy,  ale ci, którzy doświadczyli nawrócenia i nowonarodzenia i stali się uczniami Mistrza, za którym podążają. Duch Święty w prowadzeniu nas za Jezusem nie używa szkół, czy konferencji, ale prowadzi nas używając Bożego Słowa. List do Efezjan 6,17:

Załóżcie też hełm zbawienia i weźcie do ręki miecz Ducha, którym jest słowo Boga.

 

 

 

_______________________________________________________

[1] Fragm, tekstu  Emanuel Mantsz „Dary Ducha”

 

2 thoughts on “Charyzmaty za pieniądze !

  • To prawda, w niektorych kosciolach wierzacy koncentruja sie wiecej na darach duchowych zamiast na Chrystusie. W listach Pawla mozemy zauwazyc, ze wiele darow ustalo, jak : uzdrawianie i mowienie jezykami. Wiemy , ze Pawel zostal poslany przez Pana Jezusa Chrystusa do gloszenia ewangelii Chrystusowej (1 Koryntian 15) narodom poganskim. Pan Jezus Chrystus zadbal o to , aby wszyscy ludzie uslyszeli ewangelie we wlasnym ich ojczystym jezyku. W Dzieja Apostolskich r.2 ;7 -12 jest wyraznie napisane, ze te jezyki, to jezyki roznych narodow ;” I zdumieli sie, i dziwili, mowiac; Czyz oto wszyscy ci, ktorzy mowia, nie sa Galilejczykami? Jakze wiec to jest, ze slyszymy, kazdy z nas, swoj wlasny jezyk, w ktorym urodzilismy sie? 9…, 10.., 11 Zarowno Zydzi jak prozelici, Kretenczycy i Arabowie – slyszymy ich, jak w naszych jezykach glosza wielkie dziela Boze….” Apostol Pawel pisze, ze on mowi wiecej jezykami niz inni, poniewaz Pawel ,kiedy przekraczal granice danego panstwa ,Duch Swiety poddawal mu jezyk ojczysty tego kraju, aby ludzie mogli uslyszec o Bogu i Chrystusie w ich jezyku zrozumialym. W dzisiejszych kosciolach, a zwlaszcza zielonoswiatkowych modla sie niezrozumialymi jezykami, ani oni sami nie rozumieja co mowia ,ani ktorzy ich slysza. Apostol Pawel w 1 liscie do Koryntian 14;9 pisze ” Tak i wy, jesli jezykiem zrozumiale nie przemowicie, jakze kto zrozumie, co sie mowi ? Na wiatr bowiem mowic bedziecie. (15) Coz tedy? Bede modlil sie duchem, bede sie modlil i rozumem…” (28) A jesli nie ma tlumacza, niech milczy w kosciele ten, kto mowi obcym jezykiem..” (22) Dlatego jezyki sa znakiem nie dla wierzacych, lecz dla niewierzacych..” Kiedy Pawel wyposazyl wszystkie Zbory w jego listy , w ich ojczystych jezykach, dary jezykow ustaly ;np.(list do Kolosan 4: „A gdy ten list zostanie u was przeczytany, dopilnujcie, aby przeczytano go takze w kosciele w Laodycei..” ) .Takze dary uzdrawiania ustaly w tamtym czasie, juz nikt nie mial mocy uzdrowic Pawla, ktory byl bardzo chory , Lukasz, ktory byl lekarzem byl znim. W liscie do Filipian 2; 25 , 27 Pawel pisze o jego wspolpracowniku Epafrodytcie, kory byl bardzo chory ; ” (27) Rzeczywiscie bowiem chorowal tak, ze byl bliski smierci, LECZ BOG ZMILOWAL SIE NAD NIM…” Pawel nie mial juz mocy go uzdrowic, modlitwa do Boga, i Bog go uzdrowil. Dzisiaj tez, zaden czlowiek nie ma juz mocy od Boga uzdrawiac, tylko sam Bog z nieba moze uzdrowic czlowieka.

  • Dzięki Bogu za ludzi posłusznych jego woli.Ty,pastorze,wydajesz się być jednym z nich.
    A propos kapłanów ST- podobno w czasie istnienia pierwszej Świątyni(okres ok. 380 lat),przez ok.280 lat zamieszkiwał ją posąg Aszery.Jak widać,ówcześni przywódcy duchowi byli na czasie i wiedzieli,czego pożąda bałwochwalczy lud.Nie inaczej jest w teraźnieszych Zborach w których ,jak przepowiedział Ch. Spurgeon – „klauni będą zabawiać kozły”.Tym posągiem Aszery mogą być fałszywe znaki i cuda,emocjonalna muzyka czy służby,o których wzmanki nie znajdujemy w Biblii.Pozdrawiam.

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: