Noc świętych alternatywą dla Halloween ?

Październik zbliża się już ku końcowi. Na wielu stronach  internetowych oraz w gazetkach promocyjnych supermarketów znajdziemy ofertę zakupu różnego rodzaju przebrań na Halloween oraz asortymentu na dzień zmarłych.

W starożytności niemal wszystkie kultury obchodziły Święto Zmarłych na początku listopada.Warto zastanowić się, czym jest ów Halloween oraz Święto Zmarłych.

Czy to tylko –  jak wielu mówi –  zabawa, czy może coś o wiele więcej?

Popularne święto w Stanach Zjednoczonych, ale od kilku lat możemy zaobserwować wzrost zainteresowania tym wydarzeniem również w Polsce. Jak zawsze, święta różnią się od siebie wieloma czynnikami zależnie od tego, gdzie są obchodzone, ale ich fundament jest wspólny. Wielu uważa, że „nasze” krajowe Halloween, bardzo różni się od tego w Stanach Zjednoczonych, skąd do nas przywędrowało. Nic bardziej mylnego, bo fundament jest ten sam, czyli kontakt ze światem duchów: ze zmarłymi, diabłem i demonami.

Z Halloween związane są próby porozumiewania się z siłami duchowymi. Dziś w każdym zakątku świata można spotkać ludzi, którzy w tym okresie szukają kontaktu z duchami zmarłych. Korzenie Halloween sięgają starożytnego pogańskiego święta obchodzonego przez Celtów przeszło 2000 lat temu. Celtowie wierzyli, że w czasie Samhain zmarli mogą przechadzać się pośród żywych, a żywi mogą ich odwiedzać.

W 2013 roku jeden z radnych w Radomiu poprosił Prezydenta miasta o przedstawienie listy wszystkich imprez, aby móc je przeanalizować i stwierdzić, które są zgodne z chrześcijaństwem i nic by nie było w tym dziwnego, gdyby nie cytowany poniżej fragment jego wypowiedzi: „rzekomo niewinna zabawa, całkowicie obca chrześcijańskiej kulturze i zdrowemu rozsądkowi, stoi jednak przede wszystkim w sprzeczności z przeżywaniem święta Wszystkich Świętych i wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych”1

Należy zadać sobie pytanie, czy na pewno stoi  to w sprzeczności z przeżywaniem Wszystkich Świętych i wspominaniem zmarłych? Zgodzę się z jednym: jest to obce prawdziwemu chrześcijaństwu. Wszystko to o czym wspomina ów radny  jest sprzeczne z nauczaniem, jakie znajdujemy w Bożym Słowie – Piśmie Świętym. Biblia wyraźnie wskazuje, że zmarli nie mogą kontaktować się z żywymi i wszelkie próby ze strony żywych   Bogu się nie podobają. Księga Kaznodziei 9,5 ( Księga Koheleta)

„Bo żywi wiedzą, że umrą, umarli już nic nie wiedzą i nikt im za nic nie odpłaci, gdyż pamięć o nich przepada”.

V Mojż. 18,10-11 (Księga Powtórzonego Prawa)

„Niech nie znajdzie się u ciebie nikt, kto przeprowadzałby swojego syna lub córkę przez ogień, ani przepowiadający przyszłość, ani guślarz, ani czarownik, ani zaklinacz, ani radzący się zmarłych przodków lub duchów, ani zwracający się do umarłych”.

1 List do Koryntian 10,20-21

„Chodzi mi o to, że te ofiary składane są dla demonów, a nie dla Boga. A ja nie chcę, byście mieli z nimi cokolwiek wspólnego. Nie możecie pić i z kielicha Pana, i z kielicha demonów”.

2 List do Koryntian 11, 14

„I nic dziwnego. Przecież sam szatan podszywa się pod anioła światłości”.

Apostoł Paweł ostrzega, że demony potrafią przybrać postać zmarłych, aby zwodzić w ten sposób ludzi. Z roku na rok zauważam rośnie ogromnie zainteresowanie „Nocami Świętych”, które niby na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z Halloween, ale czy na pewno? Przecież i temu przeczy całkowicie Boże Słowo. Zabawy w Halloween oscylują wokół okultystycznych praktyk, święto zmarłych i noce świętych nie odbiegają zbyt daleko. Wielu pośród nas nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie  takie „świętowanie”.

_________________
1 http://wiadomosci.dziennik.pl/ 2013r.

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: